PTZ چیست ؟

PTZ چیست ؟

دوربین_مداربسته_گردان,دوربین مداربسته گردان,دوربین مداربسته گردان بیرونی همراه با پایه و باکس

دوربین های گردان را با نام های متفاوتی میشناسند یعضی از این نامها عبارتند از PTZ، Speed Dome، Fast Dome و … این دوربین ها دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. این دوربین های معمولا دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب هستند.

PTZ مخفف چیست ؟

Pan : نمای افق‌گَرد (به انگلیسیpan shot, panoramic shot) نمای حاصل از حرکت چرخشی دوربین حول محور ثابت و در سطح افق است.

PTZ چیست ؟

Tilt : حرکت عمودگرد، تکنیکی در فیلمبرداری است که در آن دوربین ثابت بوده و به صورت عمودی (تیلت) می‌چرخد. چرخش به صورت افقی، افق‌گرد (پن) نام دارد. حرکت سر کسی که برای بله گفتن سر خود را بالا و پایین می‌برد یا حرکت فراز و فرودی هواپیما نمونه‌هایی از حرکاتی شبیه به این نوع حرکت دوربین است.

PTZ چیست ؟

Zoom :

کاربرد دوربین های گردان

معمولا در مورد کاربرد دوربین های دام اشتباهات صورت می گیرد. این دروبین های برای پوشش امنیتی در تمامی جهات به هیچ عنوان مناسب نیستند. چراکه تنها یک جهت را در هر لحظه پوشش می دهند.
کاربرد اصلی دوبین های دام برای نظارت محیطهای وسیع مانند سوله هاست. استفاده از این دوربین ها به یک اپراتور نیاز دارد و در صورتی که در محل کسی برای تنظیم و مانیتورینگ دوربین حضور نداشته باشد دوربین تنها نقش یک دوربین عادی را بازی خواهد کرد.

دید در شب دوربین های گردان

دوربین های گردان گاهی با قابلیت دید در شب IR ساخته می شوند. توجه داشته باشید که برد این دید در شب معمولا در سطح برد دید دوربین نیست و برای گرفتن تصویر مناسب در محیطهای بزرگ باید نور محیطی را افزایش دهید.

زاویه دید دروبین های گردان

با توجه به دارا بودن قابلیت زوم مکانیکی، این دوربین ها میتوانند زاویه دیدی متغییر داشته باشند. زاویه دید این دوربین ها را معمولا تنها با توجه به میزان بزرگ نمایی آنها نشان می دهند و برای اطلاع از نوع لنز متغییر نصب شده بر روی دوربین باید به کاتالوگ تخصصی دوربین مراجعه کرد.

دیگر قابلیت های دوربین های گردان

یکی از قابلیت های مهم دوربین های مداربسته گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصی preset برای دوربین است. این پریست های به شما امکان می دهد دوربین را طوری تنظیم کنید که به صورت برنامه پذیر و زمان بندی شده محل هایی مشخص را به شما نشان دهند.

آیا میتوان برای چرخش دوربین های گردان برنامه ای مشخص کرد؟

(برای اطلاعات بیشتر به مقاله Preset مراجعه کنید)
بله، این کار از طریق تعریف کردن Preset برای دستگاه و سپس ایجاد Sequence امکان پذیر خواهد شد. هر Preset یک نقطه مکانی مشخص بر روی دوربین است. شما از طریق تعریف کردن این Preset میتوانید محل یک درب، کانکس یا تجمع افراد را برای دوربین مشخص کنید. به مجموعه ای از Presetها که با ترتیب و زمانی مشخص یکی پس از دگیری اجرا می شوند یک Sequence گفته می شود. این Sequence در واقع همان برنامه حرکت دوربین خواهد بود.

About the author

مطالب مرتبط

UPS چیست ؟

UPS چیست ؟

معرفی دستگاه UPS   UPS مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply...

اشتباهات متداول در دوربین مدار بسته IP

اشتباهات متداول در دوربین مدار بسته IP

اشتباهات متداول در دوربین مدار بسته IP   اشتباهات متداول...

خانه-هوشمند

خانه هوشمند چیست ؟

خانه هوشمند به خانه ای اطلاق می شود که اکثر...