۱۲ قابلیت دوربین مداربسته Outdoor

12 قابلیت دوربین مداربسته Outdoor

۱۲ قابلیت دوربین مداربسته Outdoor

۱۲ قابلیت دوربین مداربسته Outdoor

هنگام خرید و نصب دوربین مداربسته در فضاهای بیرونی و باز برای حفاظت از خانه و محل کار، بررسی قابلیت‌ها و امکانات دوربین مدار بسته (به دوربین های مداربسته ای که در فضای بیرون و باز نصب می‌شوند بیرونی یا اوتدور outdoor گفته می‌شود)، بسیار مهم است. به این بابت که دوربین مداربسته اوتدور (بیرونی) اولین خط دفاعی در برابر مزاحمان، دزدان و خرابکاران است. با وجود برندها و مارک های مختلف و انواع زیاد دوربین های مداربسته، انتخاب و خرید دوربین مداربسته مناسب که تمام نیازها را برطرف کند، کار سختی است.

برای راهنمای و کمک به شما عزیزان در انتخاب و خرید دوربین مداربسته مناسب برای کسب و کار و خانه خود، در این مقاله چند قابلیت که باید دوربینی که برای نصب در فضای بیرون انتخاب می‌کنید، معرفی می‌کنیم و سپس چند دوربین مداربسته بیرونی (اوتدور) جهت انتخاب و خرید پیشنهاد می‌کنیم.

۱٫ دید در شب

از آنجا که اکثر جرایم از جمله دزدی و خرابکاری در شب رخ می‌دهند، خیلی مهم است که دوربین مداربسته ای که انتخاب می‌کنید، برای کارایی و تاثیر بیشتر قابلیت دید در شب داشته باشد. هنگام خرید دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب، باید بدنبال مدل‌هایی که از تکنولوژی مادون قرمز استفاده می‌کنند بگردید. بعضی مدل‌های دوربین مدار بسته نیز قابلیت سویچ (تغییر حالت) بین دید در روز و دید در شب را دارند.

۲٫ قابلیت انتقال تصویر

این قابلیت از این بابت مهم است که به شما امکان دسترسی و مشاهده تصویر دوربین های مدار بسته نصب شده در خانه و محل کارتان را از طریق اینترنت و از راه دور وقتی در تعطیلات یا ماموریت کاری هستید، داشته باشید. برای انتقال تصویر دوربین مداربستهمی‌توانید از گوشی موبایل، تبلت، لپ تاپ و یا کامپیوتر خانگی استفاده کنید.

۳٫ موشن دیتکشن یا تشخیص حرکت

یک دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص حرکت (موشن دیتکشن، Motion Detection) باعث صرفه جویی در انرژی، هزینه‌ها و فضای ذخیره سازی روی هارد دیسک دستگاه DVR می‌شود. به این دلیل که دوربین مدار بسته تنها هنگامی شروع به ضبط تصویر می‌کند که حرکت خاصی در محیط تشخیص دهد. امروزه اکثر شرکت‌های تولید کننده دوربین مداربسته مانند هایک ویژن، ورتینا، داهوا و… در طراحی دوربین های مداربسته خود امکانات و قابلیت‌هایی برای صرفه جویی در انرژی پیشبینی می‌کنند.

۴٫ مقاوم در برابر عوامل خارجی

این قابلیت، دوربین مداربسته اوتدور شما را از هرگونه عوامل خارجی که با نفوذ به کاور دوربین مداربسته باعث خرابی آن می‌شوند مانند آب و باران، گردوغبار و گرمای هوا، حفظ می‌کند. برای محافظت بیشتر می‌توانید محافظی برای دوربین مداربسته تعبیه کنید، باید در نظر داشته باشید که اینکار هزینه نصب دوربین مداربسته را اندکی افزایش می‌دهد.

۵٫ کیفیت تصویر

این قابلیت دوربین مداربسته اوتدور یا بیرونی از این بابت اهمیت دارد که به شما امکان تشخیص چهره افراد خرابکاری که قصد نفوذ به خانه یا محل کارتان را دارند را به شما می‌دهد. فیلم‌ها و ودیوهای با کیفیت بالا می‌توانند در بررسی‌ها و تحقیقات پلیس بسیار مفید باشند و همچنین مدرک خوبی برای ارائه در دادگاه هستند.

۶٫ زاویه دید ۱۸۰ تا ۳۶۰ درجه

این قابلیت از آنجا مهم است که به دوربین مدار بسته اجازه می‌دهد بطور کامل محیط را پوشش داده و هیچ نقطه کوری در محیط برای نظارت و ضبط تصویر باقی نگذارد. در این زمینه دوربین های مداربسته فیش آی، دوربین های دارای لنز باز از نوع تحت شبکه بسرعت به محبوبیتشان افزوده شده است. دوربین های مدار بسته گردان یا PTZ نیز می‌توانند در این زمینه مفید باشند.

۷٫ منبع تغذیه و اتصالات

این قابلیت‌ها از این بابت مهم هستند که امکان ضبط مستمر تصویر توسط دوربین مداربسته را ممکن می‌کنند. سیگنال وای فای ضعیف و ناپایدار باعث کاهش کارایی دوربین مداربسته بیسیم شما می‌شود. همچنین قطعی برق دوربین را بلااستفاده می‌کند.

۸٫ فضای ذخیره سازی

فضای ذخیره سازی تصویر بالا روی هارد دوربین مداربسته، حفظ و ذخیره سازی تمام تصاویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته را تضمین می‌کند. شما همچنین می‌توانید از فضاهای ابری که روی اینترنت هستند نیز استفاده کنید.

۹٫ قابلیت ادغام

این قابلیت به دوربین مداربسته امکان کار با دوربین‌ها با نوع و برند متفاوت را ایجاد می‌کند. دوربین های مداربسته دارای این قابلیت، معمولا از IFTT استفاده می‌کنند. IFTT سرویسی است که با هدف اتصال دستگاه‌ها و سرویس‌های مختلف به یکدیگر، برای افزایش کارایی ایجاد شده است.

۱۰٫ قابلیت تشخیص چهره

با بهره‌گیری از این قابلیت پیشرفته، دوربین مداربسته امکان شناسایی افراد با استفاده از تصویر چهره‌شان را پیدا می‌کند.

۱۱٫ کنترل کننده دما

وضعیت هوای محیط بر روی دوربین های مداربسته ای که در فضای باز بیرون نصب می‌شوند، تاثیر می‌گذارد. رطوبت بالا، دمای زیاد و سردی و گرمی هوا روی لنز دوربین مداربسته تاثیر منفی گذاشته و باعث کدری و کاهش تصویر دوربین می‌شود. دوربین های مدار بسته دارای کنترل‌کننده دما (کنترل‌های ترموستاتیک) می‌توانند برای جلوگیری از این نوع آسیب‌ها دوربین را در دماهای مجاز نگه دارند.

۱۲٫ اسپیکر و میکروفن

همه دوربین ها این قابلیت را ندارند، اما این دو اطلاعات و قابلیت‌های ارزشمندی به دوربین مداربسته اضافه می‌کنند. میکروفن و اسپیکر امکان ارتباط مستقیم برای اخطار به مزاحمان را ایجاد می‌کنند. همچنین استفاده از بلندگو اجازه مانیتور و نظارت بر پرسنل برای گوش دادن به صداها و ناهنجاری‌های محیط کاری برای نمایان ساختن مشکلات را می‌دهد.

 راهنمای خرید و نصب دوربین مداربسته outdoor

قابلیت‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد، امکان انتخاب صحیح تر برای خرید دوربین مداربسته اوتدور مناسب را ایجاد می‌کند. فاکتورهای دیگری هم وجود دارد که هنگام انتخاب و خرید دوربین مدار بسته برای محافظت از خانه و یا محل کار می‌توانید مدنظر قرار دهید. جهت حصول اطمینان از انتخاب بهتر، مواردی که در ادامه می‌اید را نیز به یاد داشته باشید.

نصب دوربین مداربسته به تعداد کافی: اطمینان حاصل کنید که در سیستم نظارت تصویرتان از تعداد کافی دوربین مداربسته برای پوشش محیط موردنظر استفاده کرده‌اید. مطمعن شوید هیچ نقطه کوری در محیط باقی نمانده است. سارقان باتجربه می‌دانند چطور مناطقی که تحت پوشش نیستند را پیدا کنند.

نصب دوربین مداربسته در جای مناسب: مکان نصب دوربین نیز مهم است. بعضی افراد تازه‌کار دوربین را اشتباه جهت دهی می‌کنند و یا نوع نادرستی از دوربین مدار بسته را برای یک محیط انتخاب، خریداری و نصب می‌کنند. اطمینان حاصل کنید دوربینی که انتخاب کرده‌اید تمام محیطی که قصد نظارت دارید را پوشش می‌دهد و حرکت و زاویه دید مناسبی دارد. بعد از نصب، کیفیت تصویر و محل نصب دوربین مداربسته را چک کنید.

نگهداری: عدم رسیدگی و چک مداوم سیستم امنیتی باعث ناکارآمدی سیستم می‌شود. برنامه ریزی کنید که بطور مستمر سیستم نظارت تصویر خود را بررسی کرده و سیستم برق‌رسانی یا باتری‌ها، موقعیت مکانی و نظافت تجهیزات را چک کنید.

رعدوبرق: تجهیزات مداربسته خود را در برابر رعدوبرق حفظ کنید. بزودی در زمینه حفظ دوربین های مدار بسته در برابر رعد و برق مقاله‌ای منتشر خواهد شد.

About the author

مطالب مرتبط

تفاوت AHD و HDCVI و HDTVI

تفاوت AHD و HDCVI و HDTVI

تفاوت و فرق بین دوربین مداربسته با کیفیت های AHD ، HD-CVI ، HD-TVI ، HD-SDI و...

ویدئو بالن (Video Balun) چیست؟

ویدئو بالن (Video Balun) چیست؟

دستگاه ویدئو بالون (Video Balun یا UTP balun) یک دستگاه...