دوربین مداربسته بر اساس تکنولوژی ساخت

دوربین مداربسته بر اساس تکنولوژی ساخت

دوربین مداربسته بر اساس تکنولوژی ساخت

مدل های دوربین مداربسته بر اساس تکنولوژی ساخت

دوربین مداربسته بر اساس تکنولوژی ساخت

دوربین مداربسته بر اساس تکنولوژی ساخت یا آنالوگ هستند، یا دیجیتال. این به این معناست که دوربین مداربسته سیگنالها را بر بستر آنالوگ یا دیجیتال به دستگاه ضبط (استندالون یا DVR) ارسال می‌کنند. در این مقاله به بررسی و مقایسه سه تکنولوژی آنالوگ، دیجیتال و شبکه در دوربین های مداربسته می‌پردازیم.

آنالوگ

می‌توانند مستقیما بر روی دستگاه DVR ( استندالون) ضبط شوند. دستگاه دی وی آر می‌تواند سیگنال‌های آنالوگ را بصورت تصویر ذخیره‌سازی کند. اگر سیگنال‌های آنالوگ روی نوار ذخیره می‌شوند، نوار باید با سرعت پایینی بچرخد تا امکان ضبط تصاویر بصورت مستمر بوجود آید.

سیگنال آنالوگ می‌توانند به سیگنال دیجیتال تبدیل شود تا امکان ضبط تصاویر بر روی یک کامپیوتر فراهم شود. دراین روش دوربین مداربسته آنالوگ به یک مبدل دیجیتال که روی کامپیوتر نصب شده، متصل می‌شود. مبدل دیجیتال سیگنال‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کند. سیگنال‌های دیجیتالی که توسط این مبدل‌ها تولید می‌شود، فشرده‌سازی (۵:۱ MPEG compression) می‌شوند تا امکان ضبط تصاویر بصورت مستمر ایجاد شود.

راه دیگر برای ذخیره تصاویر ضبط شده توسط یک دوربین مداربسته آنالوگ بر روی دستگاه ضبط غیر آنالوگ، استفاده از دی وی آر ها (DVR) است. دستگاه DVR کارکردش بصورت یک کامپیوتر است. به این صورت که دارای یک کارت مبدل و نرم افزار ضبط تصاویر مناسب است. از این بابت به DVR ها استندالون (StandAlone) نیز گفته می شود. بر خلاف کامپیوترها، اکثر دستگاه‌های DVR طراحی شده برای نظارت تصویر، دستگاه‌هایی با هزینه نگهداری و تعمیر کمتر و راه‌اندازی آسان‌تر هستند که می‌توانند با تعداد متوسط یا زیادی دوربین مداربسته کار کنند.

دیجیتال

این نوع دوربین های مداربسته احتیاجی به دستگاه مبدل برای ضبط تصاویر ندارند، زیرا تصاویر را می‌توانند بصورت سیگنال‌های دیجیتال ارسال کنند. این سیگنال‌های دیجیتال می‌توانند مستقیما بر روی دستگاه ضبط دیجیتال (که حتی می‌توانند یک کامپیوتر باشد) ضبط شوند. سیگنال بصورت ۵:۱ فشرده‌سازی می‌شود، اما می‌توان با فشرده‌سازی بیشتر به کیفیت DVD دست یافت (MPEG-2 فرمت فشرده‌سازی استاندارد برای تصاویر DVD است). بالاترین کیفیت تصویر DVD تنها اندکی کمتر از کیفیت تصویر فرمت فشرده‌سازی معمولی ۵:۱ DV  است.

تصاویر دیجیتالِ فشرده‌سازی نشده، فضای ذخیره‌سازی بسیار زیادی را اشغال می‌کنند بطوری که تنها چند ساعت فیلم می‌تواند به کلی یک هارددیسک را پر کند. موشن دیتکشن (Motion Detection) راهی برای ذخیره‌سازی تصاویر با کیفیت فشرده‌سازی نشده است.

در هر سیستمی که در آن از این نوع دوربین های مدار بسته استفاده شده است، کیفیت تصویر پایین می‌آید. زیرا ماکسیموم پیکسل رزولوشن تصویر در اکثر دستگاه‌ها ۳۲۰۰۰۰ پیکسل است (در دوربین های مداربسته آنالوگ مقیاس اندازه‌گیری کیفیت TV Line است، اما نتیجه همان است. آنها معمولا خطوط عمودی یا افقی را کنار هم می‌گذارند تا یک فریم بوجود آید). ماکسیموم فریم ریت (Frame Rate) معمولا ۳۰ فریم بر ثانیه است.

با این وجود لازم به ذکر است دوربین های مداربسته IP (تحت شبکه) این مشکل را حل کردند. دوربین های مداربسته تحت شبکه می‌توانند تصاویر ویدیوئی را با رزولوشن ۱،۲،۳،۵ و حتی تا ۱۱  مولتی‌پیکسل (Mpix) ضبط کنند. برخلاف دوربین های مداربسته آنالوگ، در تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته آی پی، جزئیاتی مانند شماره پلاک ماشین نیز قابل خواندن هستند. بدلیل کیفیت بالایی که تصاویر دوربین های مداربسته شبکه دارند، می‌توان توسط آنها فضاهای عریض را (که برای کنترل معمولا به چند دوربین مداربسته آنالوگ احتیاج بود،) تحت پوشش قرار داد.

شبکه

دوربین های مداربسته IP یا شبکه، دوربین های مداربسته آنالوگ یا دیجیتالی هستند که روی یک شبکه با یک سرور ویدئویی (که یک IP Address دارد)، کار می‌کنند. از آنجا که دوربین های مداربسته IP احتیاجی به ارسال سیگنال‌ها بصورت آنالوگ ندارند، رزولوشن تصویرشان بیشتر از دوربین های مداربسته آنالوگ است. یک دوربین مداربسته آنالوگ معمولی رزولوشن تصویر PAL (576*768 پیکسل) یا NTSC (480*720 پیکسل) دارد. در صورتی که یک دوربین مداربسته تحت شبکه IP می‌تواند رزولوشن های VGA (480*640 پیکسل)، SVGA (600*800 پیکسل) یا quad-VGA (960*1280 پیکسل یا همان مگاپیکسل) را داشته باشند.

یک دوربین مداربسته آنالوگ یا دیجیتال که به یک سرور ویدئویی شبکه متصل شده می‌تواند بصورت یک دوربین مداربسته IP عمل کند، اما کیفیت و اندازه تصویر به استانداردها و قابلیت‌هایش محدود است. لنز و سنسور تصویر دوربین مداربسته عوامل تعیین‌کننده کیفیت تصویر هستند، نه رزولوشن تصویر.

سیستم‌های دوربین مداربسته شبکه می‌توانند ارزان (شامل یک دوربین مداربسته IP، یک شبکه کابل‌کشی شده اترنت و یک کامپیوتر) باشند، و یا می‌توانند گران باشند. به این صورت که کلیه تجهیزات را عوض کرد. با تعویض دوربین های مداربسته نصب شده با دوربین مداربسته شبکه، تعویض رکوردر با دستگاه NVR و تعویض تلویزیون‌ها با کامپیوترهای دارای مانیتور TFT و نرم افزارهای مخصوص. تولیدکنندگان دوربین مداربسته، ادعا می‌کنند تعویض سیستم‌های آنالوگ به دیجیتال و شبکه بهتر است.

بررسی‌ها و صحبت‌های زیادی درمورد مقایسه مزیت‌ها و هزینه اجرای پروژه‌های دوربین مداربسته شبکه در مقایسه با سیستم‌های آنالوگ وجود داشت. بسیاری از افراد فعال در زمینه نظارت تصویر ادعا می‌کردند که دوربین های مداربسته آنالوگ می‌توانند با هزینه کمتر، بهتر از سیستم‌های دوربین مدار بسته شبکه عمل کنند.

نگاهی به داخل یک دوربین مداربسته

در این تصویر اجزای داخلی یک دوربین مداربسته را می‌بینید.

 قطعات داخلی دوربین مداربسته

در تصویر زیر قطعات داخلی یک دوربین مداربسته شبکه را می‌بینید. از سمت چپ: آداپتور شبکه، منبع تغذیه، CPU، اینکودر تصویر، سنسور تصویر.

 قطعات داخلی یک دوربین مداربسته آی پی

About the author

مطالب مرتبط

محاسبه توان ups برای دوربین مداربسته

محاسبه توان ups برای دوربین مداربسته

برای محاسبه میزان مصرف و نحوه محاسبه دوربین ها به...

ICR، AWB و AGC در دوربین های مدار بسته IP (تحت شبکه) چیست؟

ICR، AWB و AGC در دوربین های مدار بسته IP (تحت شبکه) چیست؟

ICR، AWB و AGC در دوربین های مدار بسته IP...

راهنمای خرید و انتخاب دوربین مدار بسته وایرلس برای فضای بیرون و داخل

راهنمای خرید و انتخاب دوربین مدار بسته وایرلس برای فضای بیرون و داخل

راهنمای خرید و انتخاب دوربین مدار بسته وایرلس برای فضای...