دوربین مدار بسته HD و ویژگی های آن

دوربین مدار بسته HD و ویژگی های آن

دوربین مدار بسته HD و ویژگی های آن

دوربین مدار بسته HD و ویژگی های آن

دوربین مدار بسته HD :واژه HD مخفف عبارت انگلیسی High Definition می باشد. دوربین مدار بسته HD به دوربین مدار بسته ای گفته می شود که کیفیت تصویر بالایی دارد. اگر شما بخواهید با مشاهده تصاویر دوربین مدار بسته، چهره افراد و پلاک خودرو ها را به آسانی تشخیص دهید، حتما باید از دوربین مدار بسته HD استفاده کنید. این تکنولوژی هم در سیستم مدار بسته آنالوگ و هم در سیستم مدار بسته IP قابل دسترسی است و در مقایسه با سیستم مداربسته استاندارد یا SD دارای تفاوت کیفیت زیادی است. دستگاه های مورد نیاز برای سیستم مداربسته HD، شامل دوربین های مداربسته، دستگاه DVR و هشدار دهنده ها هستند. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع و ویژگی های دوربین مدار بسته HD آشنا کنیم.

دوربین مدار بسته HD

دوربین مدار بسته HD

رزولوشن تصویر در دوربین مدار بسته HD

استاندارد HD یا رزولوشن بالا محدود به کیفیت خاصی نمی شوند و دارای انواع متفاوتی می باشد که از متداول ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ۷۲۰p: رزولوشنی تا ۱۲۸۰×۷۲۰ پیکسل ایجاد می کنند. ( حدود ۱ مگاپیکسل ) – HD
 • ۱۰۸۰P: رزولوشنی تا ۱۹۲۰×۱۰۸۰ پیکسل ایجاد می کنند. (۲  مگاپیکسل ) – Full HD
 • ۱۴۴۰p: رزولوشنی تا ۲۵۶۰×۱۴۴۰ پیکسل ایجاد می کنند. ( ۳٫۶ مگاپیکسل ) – QHD
 • ۲۱۶۰P : رزولوشنی تا ۲۱۶۰*۳۸۴۰ پیکسل ایجاد می کنند. ( ۸٫۳ مگاپیکسل ) – UHD

معمولا دوربین مدار بسته HD به دوربین مدار بسته ای گفته می شود که دارای رزولوشن تصویر ۱ مگا پیکسل باشد. به دوربین های مدار بسته ای که رزولوشن تصویر بالاتری دارند، دوربین مدار بسته Full HD گفته می شود.

تصویر زیر مقایسه بین رزولوشن های مختلف را به خوبی نشان می دهد.

رزولوشن تصویر در دوربین مدار بسته HD

رزولوشن تصویر در دوربین مدار بسته HD

تفاوت بین دوربین مدار بسته HD آنالوگ و دوربین مدار بسته HD تحت شبکه یا IP

محصولات موجود در بازار برای دوربین مدار بسته بسیار متنوع هستند و اگر کسی قصد خرید دوربین مدار بسته HD را داشته باشد، ممکن است با مشاهده گستردگی این محصولات، دچار سردرگمی شود. از این رو ما تفاوت های دوربین مدار بسته آنالوگ و دوربین مدار بسته تحت شبکه، با تکنولوژی HD را شرح می دهیم.

دوربین مدار بسته HD آنالوگ

دوربین مدار بسته آنالوگ به مدت ۳۰سال است که به عنوان سیستم نظارتی ساختمان ها کاربرد دارد. صنعت نظارتی مدرن به سمت دوربین های مدار بسته IP کشیده شده است، ولی در این میان برخی از کاربرها هنوز از دوربین مداربسته آنالوگ برای ساختمان خود استفاده می کنند. اگر شما کسی هستید که از دوربین مداربسته آنالوگ استفاده می کند و می خواهد تصاویری با کیفیت HD داشته باشد، باید دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت HD را به کار بگیرید. در دوربین های مدار بسته آنالوگ معمولی برای نشان دادن کیفیت تصویر از TVL استفاده می شود.

در دوربین های مدار بسته آنالوگ با کیفیت HD ، رزولوشن تصویر با واحد پیکسل بیان می شود. بیشترین کیفیت تصویر HD که یک دوربین مدار بسته آنالوگ می تواند داشته باشد، ۲ مگا پیکسل است. مزیت دوربین مدار بسته آنالوگ با کیفیت HD در مقابل دوربین مدار بسته IP با کیفیت HD، در هزینه کمتر و تنظیمات آسان تر است.

دوربین مدار بسته HD تحت شبکه

سیستم نظارتی تحت شبکه یا IP جدیدترین تکنولوژی در دوربین های مدار بسته است و در طی چند سال گذشته، محبوبیت فراوانی به دست آورده است. این دوربین های مدار بسته، از طریق شبکه اینترنت، تصاویر و اطلاعات را ارسال می کنند. این ویژگی باعث انعطاف پذیری بیشتر این دوربین ها در نصب و کارایی شده است.

دوربین های مداربسته تحت شبکه HD از نظر تئوری محدودیتی در رزولوشن تصویر ندارند اما معمولا این دوربین ها تا ۱۲ مگاپیکسل تولید می شوند و دوربین های مداربسته IP تا کیفیت ۵ مگاپیکسل در بازار به راحتی قابل تهیه می باشند. از مزایای این سیستم ها می توان به وابستگی کمتر به کابل و پریز برق اشاره کرد که باعث نصب آسان تر آن ها می شود. هزینه این دوربین ها از دوربین مدار بسته آنالوگ بیشتر است.

 تکنولوژی HD-CVI ،HD-TVI و HD-AHD در دوربین مدار بسته HD

HD-CVI

کلمه CVI کوتاه شده ی عبارت Composite Video Interface است. این تکنولوژی در سال ۲۰۱۲ توسط کمپاین داهووا و برای دوربین های مدار بسته آنالوگ مطرح شد. این تکنولوژی از سال ۲۰۱۴ به صورت گسترده در بازار عرضه شد. ویژگی های آن را در زیر می بینید.

 • ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر فاصله کابل ترکیبی
 • کیفیت تصویر ۷۲۰P و ۱۰۸۰P
 • قابلیت کنترل چرخش، گردش و بزرگنمایی از طریق کابل ترکیبی
 • انتقال تصویر بدون تاخیر زمانی

HD-TVI

این تکنولوژی توسط کمپانی Techpoint توسعه داده شد. شرکت های سازنده دوربین مدار بسته زیادی از آن استقبال کردند. HIKVISION که رقیب داهووا محسوب می شود، نمونه ای از این شرکت های سازنده است که بزرگترین تولید کننده دوربین مداربسته با تکنولوژی HD-TVI در جهان محسوب می شود. TVI مخفف کلمه Transport Video Interface می باشد. ویژگی های HD-TVI به شرح زیرند.

 • ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر فاصله کابل ترکیبی
 • کیفیت تصویر ۷۲۰P و ۱۰۸۰P
 • قابلیت کنترل چرخش، گردش و بزرگنمایی از طریق کابل ترکیبی
 • انتقال تصویر بدون تاخیر زمانی

HD-AHD

یک شرکت کره ای به نام NextChip تکنولوژی HD-AHD را توسعه داده است. AHD مخفف کلمه Analog High Definition است که در مقاله آیا می دانید منظور از دوربین مدار بسته AHD چیست؟ به آن پرداخته ایم. اخیرا کمپانی سامسونگ شروع به تولید و پخش این دوربین های مدار بسته کرده است. هزینه این نوع از دوربین های مدار بسته در مقایسه با سایر تکنولوژی ها پایین تر است. ویژگی HD-AHD مشابه دو مورد قبلی می باشد.

معرفی HDcctv Alliance

HDcctv Alliance یک سازمان بین المللی است که استانداردهای دوربین مدار بسته HD را توسعه و ترویج می دهد. این سازمان از سال ۲۰۰۹ شروع به فعالیت کرده است. از فعالیت های این شرکت بین المللی می توان به حمایت از توسعه استانداردهای HDcctv1.0 بر پایه HD-SDI و HDCVI 2.0  که بر پایه HDCVI است را نام برد. همان طور که قبلا اشاره شد، HDCVI اولین تکنولوژی در زمینه دوربین مدار بسته آنالوگ HD بوده است. این تکنولوژی از همان روزهای آغازین ورود به بازار مورد استقبال مشتریانی قرار گرفته است که به دنبال بهترین عملکرد و کم ترین هزینه هستند.

About the author

مطالب مرتبط

خانه-هوشمند

خانه هوشمند چیست ؟

خانه هوشمند به خانه ای اطلاق می شود که اکثر...

تفاوت دوربین مداربسته IP با AHD

تفاوت دوربین مداربسته IP با AHD

تفاوت دوربین مداربسته IP با AHD   دوربین های IP...

انتقال تصویر دوربین مداربسته

انتقال تصویر دوربین مداربسته

  انتقال تصویر دوربین مداربسته IP یا HD و دستگاه...