تفاوت دوربین مداربسته IP با AHD

تفاوت دوربین مداربسته IP با AHD

تفاوت دوربین مداربسته IP با AHD

تفاوت دوربین مداربسته IP با AHD

 320 IP AHD

دوربین های IP و AHD را چگونه انتخاب کنیم؟

تفاوت دوربین مداربسته IP با AHD :بسیاری از مردم دوربین های مدار بسته IP را انتخاب میکنند، زیرا انعطاف پذیرتر و مقیاس پذیرتر از دوربین های مداربسته AHDهستند. بنابراین انتخاب دوربین های مداربسته تحت شبکه از AHD مهم تر است. دوربین های IP اجازه نمی دهند که شما به آسانی هر مقیاسی که برای نصب به آن نیاز دارید را افزایش دهید. وقتی شما نیاز دارید دوربین های مدار بسته بیشتری اضافه کنید، چون زمان بیشتری می برد، به آسانی می توانید دوربین هایی با شبکه بی سیم یا باسیم بدون هیچ تغییر یا بروزرسانی انتخاب کنید.

دوربین IP چیست؟

دوربین IP به دوربین های مداربسته شبکه اطلاق می شود. دوربین های مدار بسته IP هم دوربین و هم کامپیوتر را شامل می شوند، و معمولا با سیستم لینوکس تعبیه می شوند. مانند دوربین های آنالوگ سنتی که یک لنز،سنسور تصویر، پردازنده هسته و حافظه داشتند. پردازنده هسته نه تنها مسئول پردازش و فشرده سازی تصویر، بلکه کار شبکه را نیز انجام می دهد.

در مقایسه با دوربین‌های USB، دوربین های شبکه بعنوان یک کامپیوتر مستقل کار می کنند که می توانند تصاویر را با فرمت MJPEG و بروزترین فناوری فشرده سازی H.265 ضبط و سپس فشرده سازند. یک شبکه بهینه می تواند با LAN یا WAN و از طریق پروتکل شبکه های مختلف از جمله HTTPS، RTSP، FTP و غیره گسترده شود. در مقابل،دوربین های مدار بسته USB فقط تصاویر را ضبط و به کامپیوتر منتقل می کنند و نیازی به فشرده سازی و انتقال ویدئو به شبکه ندارند.

بسیاری از دوربین های مداربسته IP ویژگی های اضافی، شامل ارتباط صوتی، ذخیره سازی، تشخیص حرکت (motion detection) و آنالیز هوشمند را ارائه می دهند و حتی برخی از مدل های آنها آلارم I/O (که به دوربین اجازه اتصال به سنسورهای امنیتی را می دهد)، یا تجمیع سیستم های امنیتی متفاوت را ذر بر می گیرند.

چرا دوربین های IP را انتخاب کنیم؟

بسیاری از تولیدکنندگان سیستم های امنیتی، بخاطر آینده بهتری که دوربین های مدار بسته IP دارند، تولید دوربین های مدار بسته آنالوگ را متوقف کرده اند. تولیدکننده پیشرو جهان در دوربین های مدار بسته، مقاله ای را با عنوان ” ۱۰ دلیل برای خرید دوربین شبکه و یا چه چیزی را فروشنده دوربین آنالوگ به شما نخواهد گفت” منتشر کرده است که ما در این مقاله اطلاعات آن را با شما به اشتراک می گذاریم.

کاهش هزینه ها: دوربین های IP خیلی گران تر از دوربین های مداربسته AHD نیستند. مردم می توانند یک دوربین مداربسته IP با کیفیت ۷۲۰P را با همان قیمت دوربین آنالوگ ۷۲۰P بخرند. اما وقتی هزینه ها را مقایسه می کنیم، دوربین های مدار بسته شبکه، عملکرد و انعطاف پذیری بالاتری دارند. مردم می توانند دوربین های مداربسته IP را با زیرساخت های IP موجود راه اندازی کنند در حالی که دوربین های مداربسته آنالوگ برای نصب، نیاز به کابل کواکسیال دارند. علاوه بر این، دوربین های مدار بسته تحت شبکه می توانند به شبکه های وایرلس متصل شوند یا از قدرت بیشتر اترنت برای کاهش هزینه های نصب و راه اندازی استفاده کنند.

سیستم دیجیتال: برخلاف دوربین‌های مداربسته آنالوگ که داده های خام منتقل می کنند، دوربین‌های مدار بسته IP سیگنال‌های ویدئویی دیجیتال که هر دستگاه شبکه دریافت می کند را منتقل می کنند. کاربران می توانند از مرورگرهای وب، گوشی های هوشمند و تبلت بطور مستقیم و بدون نیاز به سیستم مخصوص یا DVR استفاده کنند. بدون عملیات فشرده سازی، ویدئوها می توانند بدون رمزگذاری مجدد دستگاه ها، عمل ضبط را انجام دهند.

امنیت و حریم خصوصی: با استفاده از دوربین های مداربسته آنالوگ، سیگنال های ویدئویی بر روی کابل کواکسیال و بدون هیچگونه رمزگذاری منتقل می شوند که به این ترتیب هر کسی می تواند از این ویدئوها استفاده کند، در حالی که با دوربین های مدار بسته IP، شما می توانید روی هر شبکه رمزگذاری کنید تا مطمئن شوید کسی نمی تواند آن را دستکاری کند.

کابل کشی کمتر: دوربین های IP می توانند از WiFi یا شبکه اترنت برای انتقال صدا،تصویر و… بطور همزمان استفاده کنند، اگر دوربین های IP از PoE پشتیبانی کنند، ذخیره انرژی از طریق کابل اترنت منتقل می شود. از طرف دیگر، با دوربین های مداربسته آنالوگ، کابل های کواکسیال فقط می توانند داده ها را منتقل کنند. اگر دوربین های مدار بسته IP از WiFi پشتیبانی کنند، کاربران به راحتی می توانند دوربین های وایرلس را بدون کابل اترنت راه اندازی کنند. ظاهرا نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته IP، آسان تر از دوربین های مداربسته آنالوگ سنتی است.

بهره وری کارآمد: بسیاری از دوربین های مدار بسته IP می توانند موشن دیتکشن یا تشخیص حرکت، تشخیص صدا و آلارم هشدار را پشتیبانی کنند. بعضی از دوربین‌های IP آنالیز هوشمندی را پشتیبانی می کنند که شما را از فعالیت های مشکوک آگاه  می کند. دوربین های مدار بسته IP هوشمند امروزی با الگوریتم های هوشمندانه ای ساخته شده که اطلاعات عملی مثل تعداد کل افرادی که در یک فروشگاه تردد می کنند را ارائه می دهد. با مقایسه خرید و فروش ها، فروشندگان می توانند میزان گفتگوها و بهترین زمان تبلیغ روی این کالاها را ارزیابی کنند

دوربین های مداربسته POE را ترجیح می دهید یا بیسیم؟

این بستگی به نیاز شما دارد. هردو سیستم معایب و مزایایی دارند. دوربین های مدار بسته وایرلس می توانند با WIFI به شبکه متصل شوند اما نمی توان آن ها را یک سیستم کاملا بی سیم در نظر گرفت. دوربین های مداربسته بیسیم به کابل قوی نیاز دارند بنابراین مهم است که محل نصب بازرسی تا مطمئن شوید می توانید از آداپتور برای خروجی برق استفاده کنید یا نه؟ بطور معمول، پوشش سیگنال های WIFI حدود ۲۰ الی ۳۰متر است و دوربین های وای فای باید در این محدوده نصب شوند.

در مقابل دوربین های مدار بسته POE می توانند توسط یک دستگاه NVR یا روتر و تا حدود ۷۰ الی ۸۰ متر وصل شوند، که این فاصله برای پروژه های نظارت تصویری کوچک یا متوسط جوابگو می باشد. با توجه به قابلیت اطمینان، ظاهرا سیستم های POE قابل اطمینان تر از WIFI است. پهنای باند نیز باید در این سیستم ها در نظر گرفته شود که یک دوربین مداربسته بیسیم مطابق با استاندارد a/b/g802.11 می تواند تا Mbps40 را پشتبانی کند.(برخی از روترها می توانند Mbps300 را با استفاده از طراحی آنتن MIMO پشتیبانی کنند.) در حالی که یک دوربین POE Mbps100 یا یک پورت اترنت گیگابیت را پشتیبانی می کند.

دوربین های دام یا بولت؟

مکانی که شما می خواهید دوربین مدار بسته نصب کنید، نوع دوربین مدار بسته شما را انتخاب خواهد کرد. دوربین های مدار بسته دام مناسب برای محیط های داخلی و معمولا روی سقف نصب می شوند. اگر سقف بلند باشد دوربین های دام پلاستیکی مقرون به صرفه تر است و به آسانی در دسترس نیستند. دوربین های مدار بسته دام ضد ضربه (Vandal Proof) هر دو ویژگی ضد ضربه و ضد آب (Water Proof) را باهم دارند که این قابلیت برای بیشتر سیستم های نظارت تصویری مناسب است. دوربین های مداربسته مینی دام بقدری کوچکند که در کف دست جا می شوند و بهترین استفاده را از آنها می توان برد. دوربین های مدار بسته بولت بعنوان یک مانع دید عمل می کنند که برای نصب داخلی می توان دوربین را داخل باکس استاندارد قرار داد.

آیا دوربین ها داخل یا در فضای باز نصب می شوند؟

دوربین های مدار بسته Outdoor برای نصب در هر دو محیط داخل و خارج مناسب است. تفاوت اساسی دوربین های مداربسته Outdoor و Indoor فاکتورهای خارجی هر دوربین مدار بسته است که مقاومت آن ها را نشان می دهد. بطور کلی دوربین های Outdoor در دمای حدود ۱۰ الی ۵۰ درجه سانتیگراد کار می کنند. اگر محیط نصب خیلی سرد باشد ممکن است یک دوربین Outdoor با طراحی مقاوم و مناسب محیط گرم انتخاب شود، که این یعنی دوربین مدار بسته قابلیت کار کردن با هر دمای کار را دارد. دوربین های مدار بسته Outdoor IP68 بهترین عملکرد ضدآب را دارند، به این معنا که این دوربین های مدار بسته زیرآب هم بدرستی کار می کنند.

چه وضوح تصویری نیاز دارید؟

این تصور که هرچه رزولوشن بالاتر تصویر بهتر است، اشتباه است. جولیان روتلند، طراح و مدیر استراتژی کانن اروپا، مقاله ای با عنوان ۱۰ نکته برای انتخاب درست سیستم های نظارتی نوشته است که در آن پیشنهاد کرده، همیشه هر دوربین مدار بسته با رزولوشن بالا برای هر موقعیتی مناسب نیست و مردم باید مطابق با اندازه فضای خود رزولوشن مناسب را انتخاب کنند. مثلا برای یک فضای کوچک تر مانند یک دفتر یا اتاق پذیرش دوربین مداربسته ای با رزولوشن کمتر مناسب است.

آیا نظارت صوتی نیاز است؟

در اینجا یک بحث وجود دارد که آیا نظارت صوتی قانونی است؟ بیشتر دوربین های مدار بسته IP یک میکروفن داخلی و بلندگو با پشتیبانی دو طرفه مخابره صوتی برای انجام نظارت های صوتی و ضبط دارند. اما بسیاری از این دوربین ها چون از نوع Outdoor هستند نمی توانند میکروفن و بلندگوی داخلی داشته باشند. بسیاری از دوربین های Outdoor که I/O صوتی دارند، نظارت صوتی را پشتیبانی می کنند. این دوربین ها مستقیما به یک میکروفن خارجی و بلندگو وصل می شوند و داده ها را بر روی شبکه منتقل می کنند.

برای چه مدت می خواهید فیلم ضبط شده تان را نگه دارید؟

مدت زمان فیلم ضبط شده روی یک سیستم نظارت تصویری، عامل مهمی در برنامه ریزی سیستم شما دارد. بسیاری از دوربین های Indoor یک microSDHC داخلی دارند که اگر دوربین با رزولوشن ۷۲۰P ضبط کند، ۶۴GB را روی برد خود ذخیره می کند. امروزه کاربران می توانند دو نوع ضبط کردن را انتخاب کنند: یک ضبط بوسیله PC یا سرور و دیگری استندالون (NVR). ضبط از طریق PC ، کامپیوتری است که با نرم افزار مدیریت فیلم (VMS) کار می کند، و معمولا چندین کانال ویدئویی را اداره می کند که برخی از آنها می توانند تا ۱۲۸ کانال دوربین را مدیریت کنند. دستگاه های NVR اختصاصا برای ضبط و مدیریت طراحی شده اند. از آنجایی که سیستم لینوکس در درون آنها کار گذاشته شده، این دستگاه ها به مراتب قابل اعتماد تر از ضبط بوسیله PC است. هنگام انتخاب NVR، دستگاهی را که هارد بیشتری پشتیبانی می کند انتخاب کنید، چرا که با گذشت زمان تعداد دوربین ها و فضای بیشتری برای ضبط مورد نیاز است.

 321 IP

چگونگی اتصال به یک دوربین IP؟

روش های زیادی برای اتصال به یک دوربین مدار بسته تحت شبکه وجود دارد. تصویر فوق نشان می دهد که چگونه یک دوربین مدار بسته IP با کابل اترنت به دستگاه NVR متصل می شود. به همین دلیل است که هم NVR و هم دوربین هایی که از تکنولوژی اترنت پشتیبانی می کنند، می توانند انرژی بیشتری از NVR دریافت کنند. تکنولوژی POE می تواند تا حد زیادی، هزینه های نصب و راه اندازی را کاهش دهد.

پیشنهاد دیگر اینکه یک دوربین مدار بسته IP میتواند بوسیله یک کابل اترنت به روتر وصل شود. و همچنین یک دوربین وایرلس می تواند با یک روتر به WIFI وصل شود، تا زمانی که کامپیوتر شما به همان روتر متصل باشد. در آخر شما می توانید دوربین ها را مستقیما به پورت RJ45 کامپیوترتان وصل کنید، طوری که کامپیوتر شما به دوربین ها دسترسی داشته باشد. اما این مستلزم این است که هم کامپیوتر و هم دوربین ها در شبکه درستی تنظیم شده باشند.

About the author

مطالب مرتبط

دیافراگم در دوربین مداربسته

دیافراگم در دوربین مداربسته

دیافراگم چیست؟ دیافراگم مانند یک دریچه است، دریچه ای که...

ICR، AWB و AGC در دوربین های مدار بسته IP (تحت شبکه) چیست؟

ICR، AWB و AGC در دوربین های مدار بسته IP (تحت شبکه) چیست؟

ICR، AWB و AGC در دوربین های مدار بسته IP...

EXIR ، تکنولوژی هایک ویژن چیست؟

EXIR ، تکنولوژی هایک ویژن چیست؟

تکنولوژی EXIR سیستم پیشرفته IR برای دید درشب می باشد...