آشنایی با تکنولوژی Defog (مه زدایی) در دوربین مدار بسته

آشنایی با تکنولوژی Defog (مه زدایی) در دوربین مدار بسته

آشنایی با تکنولوژی Defog (مه زدایی) در دوربین مدار بسته

آشنایی با تکنولوژی Defog (مه زدایی) در دوربین مدار بسته

آشنایی با تکنولوژی Defog (مه زدایی) در دوربین مدار بسته

از آنجایی که دوربین های مدار بسته اغلب در محیط بیرون نصب می شوند، بیشتر اوقات در معرض نور، باران، برف و مه قرار می گیرند. این شرایط محیطی تاثیر زیادی روی کیفیت تصویر دوربین های مداربسته مخصوصا در مه می گذارد. ذره های رطوبت و بخارهای موجود در مه، دلیل اصلی پایین آمدن کیفیت تصویر هستند. زمانی که هوا مه آلود است، کیفیت تا حدی پایین می آید که جزئیات صحنه به وضوح دیده نمی شود. بنابرین تکنولوژی Defog (مه زدایی) یکی از مولفه های ضروری برای دوربین های مداربسته در محیط خارج است.

امروزه یک روش متداول برای مه زدایی تصویر، استفاده از مولفه نوری IR در مه است. یکی از معایب این قابلیت، هزینه های بالای آن می باشد. این تکنولوژی، توزیع اطلاعات گرفته شده توسط حسگر تصویر را تنظیم و افزایش رنگ و جزئیات در طول پردازش های بعدی، مانند فشرده سازی را پشتیبانی می کند و باعث کاهش از دست دادن اطلاعات در تکنولوژی مه زدایی می شود.

طبقه بندی تکنولوژی Defog (مه زدایی) دیجیتال

دو روش شناخته شده در مه زدایی وجود دارد: بهبود تصویر شکل نیافته و بازیابی تصویر شکل یافته. در روش بهبود تصویر شکل نیافته، نسبت کنتراست (رنگ زمینه) برای درک عملکرد مه زدایی بر اساس قضاوت بصری ذهنی افزایش می یابد و در روش بازیابی تصویر شکل یافته به بررسی دلایلی می پردازیم که چرا کیفیت تصویر افت و سپس روند معکوس می شود و در نهایت به بهبود کیفیت تصویر اصلی می رسیم .

روش بهبود تصویر شکل نیافته

یک روش معمول بهبود تصویر شکل نیافته، برابری هیستوگرام، تحول فیلترینگ و تئوری منطق فازی است. برابری نموداری را می توان به برابری نمودار کلی و جزئی تقسیم کرد. برابری نمودار کلی، هزینه کمتر اما اطلاعات جزئی تری دارد. در حالی که بهبود برابری نمودار جزئی نتیجه بهتر و مشخص تری دارد اما ممکن است دارای اختلال نیز باشد.

با تغییر الگوریتم فیلتر، کیفیت تصویر خوب اما هزینه و مصرف منابع افزایش می یابد. که برای ارائه تصویر زنده مناسب نیست. اثر مه زدایی که برگرفته از تئوری منطق فازی شناخته شده است نیز به اندازه کافی مطلوب نیست.

روی هم رفته، روش های بهبود تصویر شکل نیافته می تواند کیفیت تصویر را تا حدودی افزایش دهد. اما در این روش، علت خراب شدن تصویر هرگز مشخص نیست و فقط جلوه های بصری تغییر می کند.

روش بازیابی تصویر شکل یافته

این روش شامل روش فیلترینگ ، افزایش افت و برآورد عملکرد تصویر مخدوش می باشد. روش فیلتر کردن مانند روش کالمن به طور کلی نیاز به محاسبات سنگینی دارد که باعث حداکثر افت با وضوح بالا می شود اما مراحل محاسباتی  بسیار پیچیده ای دارد. روش برآورد عملکرد تصویر مخدوش به طور معمول بر اساس یک مدل فیزیکی خاص مانند مدل پراکندگی و مه زدایی طراحی شده است . این الگوریتم نیاز به ضبط تصویر در زمان های مختلف به عنوان یک مرجع برای تعیین پارامترهای مدل فیزیکی دارد و از آنجایی که این یک روش غیر معمول است ، کارایی مشکلی دارد.

نظارت محیطی خواستار یک نظارت راحت، اثر بخش و سازگار با محصولات نظارتی برای محیط های بد آب و هوایی است که در بهترین حالت برای بهبود این تکنولوژی، تصویر ادغام و ترمیم می شود.

برنامه های تکنولوژی Defog (مه زدایی)

تکنولوژی مه زدایی دیجیتال را می توان در بسیاری از پروژه های نظارت در فضای باز مانند نظارت در بزرگراه ها، راه آهن، بندر گاه ها، فرودگاه ها و دیگر مناطق اجرا کرد. این تکنولوژی همچنین برای حفاظت پیرامونی یا برنامه های زیرساختی و حیاتی مهم مورد استفاده قرار می گیرد . تکنولوژی مه زدایی می تواند برای دوربین های مداربسته فضای باز مانند اسپید دام ها مورد استفاده قرار گیرد و به افزایش کیفیت تصویر در مه کمک کند . با توجه به روند فرایند سیگنال های ویدئویی و از دست رفتن داده ها که ممکن است بخاطر الگوریتم های فشرده سازی ایجاد شود ، بسیاری از دستگاه DVR ها قابلیت مه زدایی را ندارد.

About the author

مطالب مرتبط

ویدئو بالن (Video Balun) چیست؟

ویدئو بالن (Video Balun) چیست؟

دستگاه ویدئو بالون (Video Balun یا UTP balun) یک دستگاه...

اشتباهات متداول در دوربین مدار بسته IP

اشتباهات متداول در دوربین مدار بسته IP

اشتباهات متداول در دوربین مدار بسته IP   اشتباهات متداول...

این پسوردهارا انتخاب نکنید

این پسوردهارا انتخاب نکنید

  شرکت آمریکایی EPC Group پس از تحقیقات بدترین پسوردهای...